BORN IN THE GHETTO

MAGONJWA HATARI YANAYOTOKANA NA MAZINGIRA MACHAFU

Posted on: October 4, 2008

Humu nchini, neno taka sio neno geni hasa, kwa wakaazi wa jiji, ambao wamezoea kuona  taka kila wapitapo na waendako.Wengi wao hutupa au hupita taka bila ya kutojali maadhara za  taka zinazoweza kuhatarisha afya  zao.

Ingekuwa jambo la busara, ikiwa mitaro zote mitaani zingeweza safishwa na maji chafu kuondolewa, watu watupe taka kwa maeneo yaliyotengewa kazi hiyo, isiyo  karibu na mahali watu wanaishi. Hata hivyo, ingekuwa bora zaidi ikiwa mito za maji chafu yangesafishwa ndio wakaaji waweze kutumia maji hayo hasa wakati wa ukame kama huu.

Hata hivyo, sehemu zinazotengewa  vibanda vya chakula, vinapaswa kuwa safi mno, kwa vile ni rahisi sana watu wapate maradhi ya kipindupindu,sababu ya kula chakula na kunywa maji machafu.

Sio tu hayo, wanadamu pia wapaswa kushughulikia mno mazingira, kwa vile wengi wao wamechangia pakubwa kwa kuichafua. Vifaa vingi wanadamu wanatumia bila ya kutojali,kama vile msalani, utumizi mbaya hufanya wengi wasambaze magonjwa yanayotokana na uchafu.

Pia, wakaaji wa eneo ya vitongoji duni, wanapaswa kuzingatia usafi wakati wote, sababu ni maeneo hayo ndio yana huu shida wa uchafu kwenye mazingira.

Translation

Dangerous Diseases Which are Caused by Dirty Environment

Here in Kenya especially in Nairobi there is dirty environment of which is not good to for human being to live in a dirty environment like. Dirty environment is not good for human healthy to live in because it can cause many diseases, which are brought by dirty environment.

For instance there is those toilets which are not clean and also sewage which are liking and you find dumping of garbage at this places when you are walking around this place the air is polluted and this make people to inhale and this can cause dangerous diseases to many people.

People who live in such places do not care about being infected by dangerous diseases. There is also small hotels which are build where is dirty and also where there is dirty water flowing all over. The city council does not care about where people eat their food and also live.

The rivers, which passes through Nairobi, has polluted water where many people damage their garbage every day and do their dairy work without care. When you look at this water it is dirty and the people who live near this river do not care about outbreak of dangerous diseases.

When you look at this rivers there is garbage and you will think this is a damping site. Dangerous diseases like cholera, malaria and typhoid can be a big problem in such areas.

The place where human being should live is where there is clean environment so that they can prevent themselves from dangerous diseases. Those people who live in slums many see them living in a dirty environment because they do not have the ability clean up the environment. Dirty brings diseases while cleanness is go to healthy.

I’m pleading to the government to contribute cleaning up the environment so that people can stop dumping garbage every where and this will reduce the diseases which are brought by dirty environment.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: